Teknoloji Kimin Umurunda

by mehmet doğanTeknoloji Kimin Umurunda: Türkiye'de eşine rastlanmamış bir kitap!

"Teknoloji Kimin Umurunda", gelişmiş batılı ülkelerde çoktan üzerinde yüzlerce kitap yazılmış, üniversitelerde ders olarak okutulan; ülkemizde epey ihmal edilen ya da önemsenmeyen kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi gibi alanlara dair, bilişim profesyonellerinin, akademisyenlerin, öğrencilerin ve e-pazarlama ile haşır neşir herkesin, eleştirel ve yapıcı perspektif geliştirmek için etkileşime girebilecekleri bir kitap.

Eğer teknik dille yazılmış, size, işin "nasıl" yapıldığını gösteren bir kitap arıyorsanız bu kitap size göre değil; fakat nasıl yerine "neden" sorusunu soran, sıkıcı ve teknik bir dil yerine, açıklayıcı, örnek verici bir kitap arıyorsanız, o halde bu kitap sizin ve özellikle tasarımcılar, pazarlamacılar, yazılımcılar ve şirket yöneticileri için başucu kitabı olacak nitelikte.

Kitabı göndereceğiniz bir tweet ile ücretsiz aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Kitap Hakkında Bazı Bilgiler

  • Projenin başlangıcından bitişine kadar geçen süre: 1 yıl 3 ay.
  • Birbirinden bağımsız, bu 1 yıllık fikirlerin bir araya getirilip, bir dosya içinde toplanması için harcanan toplam zaman: 6561 dakika
  • Ana Tema: Kullanıcı Deneyimi
  • Sayfa sayısı: 225
  • Kelime sayısı: 43,230
  • Yapılan revizyon sayısı: 737
  • Çıkış tarihi: 05 Mayıs 2006

Kitabı Satın Alabileceğiniz Yerler

Kitap Hakkında Ne Dediler?

1. Emrah Serdaroğlu

Müthiş bir kaynak. Hatta bizi hedefleyen, saf bilginin membağı gibi olan Altı Üstü Tasarım blog'u şimdi de kitap oldu... İki kapak arasına sıkıştırılmış "Internet" olacak benim için, ellerimde tutacağım somut bağımlılığım, sen ne ile uğraşıyorsun diyenlere işte bu diyeceğim ve çeneme giren ağrıları haifiletecek bir kurtuluş belkide...

2. Okan Dağıstan

Uzun süredir bir kitabın çıkışını bu kadar sabırsızlıkla beklememiştim, "Altı Üstü Kitap" işte demeyip afiyetle okuyacağım inşallah, tekrar tebrik ediyorum ve tedarik ile ilgili detaylı bilgileri bekliyorum, saygılarımla...

3. Prof. Dr. İsmail Kaya

Kitap yazma işi gibi nitelik ağırlıklı bir konuya bile sayısallık kazandırdığı, zamanın ne kadar değerli olduğunu bizlere hatırlattığı, teknolojiyi "umurumuza" sokma yolundaki gayreti, dinamik ve katılımcı bir biçimde kitap hazırlamada güzel bir örnek olduğu, ve daha sayamadığım bir dizi başka sebepten "Sevgili Mehmet Hoca'yı tebrik ediyorum. Okuyucunuz, her zamanki gibi, bol olsun!

4. Onur Yüksel

Blog ve kitap arasındaki bağı en güzel yansıtan uygulamalardan biri gerçekten. Sanırım pazarlama alanında da güzel bir fikir olarak yerini alacak. Kitap, ürün blogları sıklıkla karşılaşmaya başladığımız şekiller iken blogdan kitaba geçiş ve bu geçiş sürecinde blog okurlarını da katmak çok ince bir hareket olmakla beraber uygulanış bakımından belkide ilktir. Heyecan ve bu heyacanın getirdiği merakla kitabınızı bekliyorum.

5. Alper Akcan

Kitabınızı okurken çok zevk alacağıma eminim. Bunun tek nedeni, içindekilerin dünyalar açıcı olması değil. Bir diğer sebebi, oluşumunu bu kadar yakından takip ettiğimiz ve biraz da sahiplendiğimiz bir çalışma olması. Sahipleniyoruz belki üzerimize vazife olmadan veya haddimizi aşarak, çünkü sizi sahiplendik bir kere :)

6. Arda Çetin

Teknoloji Kimin Umurunda, yazış tarzıyla piyasadaki benzer(?) kitaplardan çok daha farklı. Hani bir çok televizyon dizisinin tanıtımında "bu dizi sizi anlatıyor, bu aslında sizin hikayeniz" derler ya.. İşte bu kitap da sokaktaki adamın bilgi mimarlığı, kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimleri hakkındaki fikirlerini bulabilirsiniz.

7. Murat Buyurgan

İş dünyası ile ilgili bir çok kitap, konusuyla ilgili kitleye hitap eder. Örneğin Pazarlama ile ilgili kitapları genelde bir finansçı almaz. Veya halkla ilişkiler kitabı her satışçının ilgisini çekmez. Kitabın ilk 50 sayfası çok net şunu gösteriyor. Okuma yazma bilen herkese bu kitabı okumasını tavsiye ederim. Hele çalışan bir insan ise okumaması büyük kayıp. Pazarlama ile ilgili bir iş yapıyorsa, işi gücü bıraksın hemen bu kitabı okusun. Internet ile ilgilli bir iş yapıyorsa bu kitabı okusun, müdürüne, iş arkadaşına, çalıştırdığı elemana mutlaka okutsun.. Bu kitaptan bir, hatta birkaç tane alın. Dostlarınıza da hediye etmek için…

8. O. Atilla İlhan

İletişim çağında yaşadığına inanan herkes, eminim kendisi için birşeyler bulacaktır.

9. John Webster

Mehmet, Teknoloji Kimin Umurunda kitabı ile bizlere, müşteri ve kullanıcılarımızın, efektif bir tasarım yaratabilme sürecinde çok önemli bir rol oynadığını anlatıyor. Onları dinleyin. Mehmet’i dinleyin.

10. Süleyman Sönmez

Mehmet DOĞAN içten ve kaliteli yazılarıyla Türk İnterneti'ni her gün oluşturan binlerce insanın değer verdiği ve makaleleri başvuru değeri taşıyan bir yazardır.

Yazarlık rolünden çok paylaşım yönü önde olduğu için lafı dolandırmaz, insanın gözünü açacak örneklerle hızla ve tam anlamıyla konuya girer. Okurken teknik bilgiyle donanmasınızda sıkılmazsınız bir bakarsınız hem anlıyorsunuz hem de müptelası olmuş gidiyorsunuz. :)

Kanada´da bulunduğu için ülkemize dışardan gelen taze bir soluktur.

Mutlaka pratik değere sahip bilgilerle elinizden düşürmeden okuyacağınız düşünüyorum.

Evet, teknoloji benim umurumda :)

11. Fatih Taşkıran

Son bir senedir Alfa kitaplarında yaşanan değişim, Mehmet Doğan'ın kitabına da yansımış gözüküyor. Kitabın kapağından mizanpajına kadar bir ferahlık sözkonusu. İçeriğine gelince: tam olarak Altı Üstü Tasarım'daki yazıların bir derlemesi denemez. Kitapta bunun da ötesi var. Bir çok yazı tanıdık gelmekle birlikte oldukça sağlam bir revize sürecinden geçtikleri belli. Ayrıca kitapta Mehmet Doğan'ın daha önce okumadığınız yazılarıda bulunuyor. Yazıların üslubu ve içeriği ise her zamanki gibi mükemmel.

Teknoloji Kimin Umurunda'da bir kitaptan ve "bilişim yazıları"ndan çok daha fazlasını bulacaksınız. Kitap, özellikle Türkiye'de ahlaksızlık ve etik değerlerden yoksun kavramlar üzerine kurulu sektörümüze ışık tutan bir fikir küpü ve bu sisteme bir başkaldırış adeta. Bu kitapla birlikte artık kendilerinden habersiz şirket pazarlamacıları ve göz boyayıcı laflar susuyor, gerçekler ve kullanıcılar konuşuyor. "Müşteri Deneyimi", "Kullanıcıyı Anlamak", "Fonksiyonel Tasarım", "Anlamlı İçerik", "Kullanılabilirlik", "Başarı" gibi kavramlar halâ size uzaksa bu kitap tam size göre. Şirket yöneticileri, pazarlama uzmanları, tasarımcılar, developer'lar, analiz uzmanları... Kısacası Web sektöründe çalışan herkes bu kitabı okumalı. Aydınlanmak ve kaliteli işer yapmak istiyorsanız bu kitaba ihtiyacanız var.

12. Arda Kutsal

Ülkemizde henüz e-ticaret gelişim aşamasında ve olması gerektiği yere gelmesi için özellikle 2006 yılında büyük ivme sağlandı. İşte böyle bir ortamda Mehmet Doğan kitabını kendi kitlesinin desteğine güvenerek satışa çıkartıyor, ve yine diğer blog yazarlarının desteği ile bu kitabın tanıtımını yapıyor. İşte böylesine iyi yönde oluşan hareketlilik beni heyecanlandırdı. Bu ve bunun gibi başka birçok örnekleri önümüzdeki aylarda göreceğimiz ve bu sektörün katedeceği yolun düşüncesi beni heyecanladırdı.

13. Tekno Seyir

Yeni nesil internette artık bir çok şeyin değiştiğini görüyoruz, artık kullanıcı merkezli düşünebilmek önemli. Kullanıcıların katkılarıyla ve onları önemseyerek internette başarılı olunacak bundan sonra. İşte bunu sağlamak nasıl olabilir, bu kitaptan öğrenebiliriz; işin teknik boyutu ile değil mantık boyutuyla ilgilenilmiş daha çok. Teknik terimlerin birçok kişi için sıkıcı olduğunu düşününce, bu tekniğin başarılı olduğunu söylemek mümkün.

14. Fatih Murat Eyioglu

Her satırı ile bir internet kullanıcısının bir web sayfasından beklentilerini, gelişen teknolojinin hayatımıza neleri kattıgını ve katacağını, sade, akıcı, düzgün anlaşılabilir bir türkçe ile aktarıldığı bilgi yıgınlarının paylaşıldıgı başarılı bir kitap demekten kendimi alıkoyamıyorum.

Bakarken aslında gördüğümüz fakat ayıklamakta zorluk çektiğimiz noktalara dikkat ceken, tasarım mutfagınından çıkıp musterinin önününe sunuldugunda çatalların ve bıçakların nerede durmasının musterinize yararı ve yardımı olacağını anlatan ve keyifle okunan satırların ardından iyi ki bu satırları okuma fırsatım olmuş diye bileceğiniz bir kitap.

Büyük bir keyifle okumanız dileğiyle.

15. Başak Bilgi

Yazarimiz bilisim alaninda sinirlarimizi zorlayacagimiz kucuk ama etkili tuyolar veriyor. Ayrica metafor acisindan oldukca zengin bir kitaptir. Genellikle didaktik olan teknoloji icerikli kitaplarin aksine, bu kitabin edebi ve samimiyeti sizi etkileyecektir.

16. M. Serdar Kuzuloğlu

Bilgi çağının öncelikli arayüzü internetin kurgulanma metotları ve küçük gibi görünen ayrıntıların ne kadar fark yaratabileceğine dair fikir jimnastiğiyle bezeli bu sitenin artık bir kitabı da var.

Kitap Hakkında Yazılan Yazılar

Top
Menu