Neler neler bulunuyor iki kapak arasında!

mehmet doğan09 Şubat 2014

Yıllar yıllar önce... teknoloji şirketleri internet balonunu üflerken, Amazon gayet aklı başında bir hamle yapmıştı. Kullanılmış (okunmuş) kitap takası yapmanızı sağlayan Kanadalı online kitapçı AbeBooks.com’u, yaklaşık 100 milyon dolara satın almıştı ve böylece, Amazon, kullanılmış kitap satma pazarına hızlı bir giriş yapmıştı. 1998’de, Amazon’un satın aldığı AbeBooks, halen hayatta ve eski, eşine ender rastlanan ya da antik denilebilecek kitapları bulup, satın alabileceğiniz yegane adres.

Eski ve kullanılmış kitaplar, yalnızca harika hikayelerle birlikte gelmiyor. Onları okuyanlar, kitapların içinde bir dolu şey saklıyor, bin bir türlü şeyi ayraç olarak kullanıyor. Bir iki sene önce, AbeBooks, kitapların içinde bulduğu ilginç şeylerden oluşan bir blog yazısı yayınladı sitesinde.

Para, birçok kişinin çok sık olarak kullandığı bir ayraç. 1 dolardan 20 dolara kadar birçok değişik para birimi, kitapların içinden -sanıldığından çok sıkça, çıkabiliyor. Yalnızca kâğıt değil ama plastik para da çıkabiliyor bazen kitapların içinden: banka kartı, kredi kartı, hediye kartı gibi. Şimdiye kadar bulunan en ilginç ayraçlardan biri, yaşlı bir kadının öldükten sonra arkasında bıraktığı Mikrodalga Fırın Yemek Tarifleri kitabının içinde bulunmuş. Kitap, o sırada, aynı kasabayı ziyaret eden ve otobüs beklerken zaman öldürmek için bu kitabı satın alan bir turisttin eline geçiyor.  Turist, kitabı okumaya başladığında, kitap sayfaları içinde bulduklarına inanamıyor... yaşlı kadının bıraktığı bu kitabın değişik sayfalarında, toplam 40 adet, 1,000 dolarlık para buluyor kitabı bir sahaftan satın alan turist. İşin ilginç yanı, Amerika’da, 1,000 dolarlık kâğıt paralar en son 1945 yılında basılmış ve bu nedenle, 1,000 dolarlık kâğıt paralar,  bugün üzerinde yazan değerden çok daha fazla para ediyor. Neredeyse 3 katı. Turist, 2 dolar verdiği kitaptan, 120,000 dolarlık bir kazanç elde ediyor o gün.

Kitap içinde bilet bulmak da mümkün. Tren, uçak, konser, otobüs biletleri. Çoğu zaman kullanılmış ve ender de olsa, kullanılmamış biletler. Kullanılmamış bilet demek, ya o biletin sahibinin başına bir şey geldi, ya da bileti kitabın içine koyduğunu unuttu.

Başka bir okur, satın aldığı eski bir kitapta, L. Frank Baum’a gönderilmiş bir Noel kartpostalı buluyor... yani kitap, L. Frank Baum’a ait.... Wizard of Oz’un yazarı. Kart, açık artırmada, Baum kolektörüne, 2,500 dolara satılıyor.

Bir başka kitap sever ise, okuduğu kitap içinde Paul McCartney’nin, adı çok da duyulmamış bir davulcuya, Beatles’da çalması için yazdığı teklif mektubunu buluyor. Mektup, 12 Ağustos 1960 yılında yazılmış. Ringo Star’ın, gruba katılmasından 2 yıl önce. Mektup, açık artırmada, 56,000 dolara satılıyor daha sonra.

Bir başka kişi, 40 adet, 4 yapraklı yonca buluyor satın aldığı kitapta ama bu kişi, satın aldığı kitabın içinde 1952 yılına ait, ünlü beysbol oyuncusu Mickey Mantle kartı bulan kişi kadar şanslı değil çünkü o beysbol kartı, 72,000 dolara satılıyor bir açık arttırmada.

Kitapların içinde hemen hemen her şey bulmak mümkün. Kullanılmamış prezervatif, kullanılmış kulak temizleme çubuğu, mermi, ilaç, bebek dişi ve hatta domuz pastırması bile bulmak mümkün kitap aralarında.

Ama bence en önemlisi, kitapların içinde bilgi bulabilirsiniz, hayal ettiğiniz, sayfalardan atlayan kişilikleri, karakterleri, sizi bir dolu maceraya sürükleyen ve hiç gitmediğiniz yerlere götüren ilginç hikayeleri bulabilirsiniz. Doğru bilgi, yanlış bilgi, gereksiz bilgi bulabilirsiniz. Şimdiye kadar okuduğum en güzel kitaplarından birisi, 496 sayfası, Tuz’a ayrılmış bir kitaptı.

Kitap yazmak, sancılı ve zor bir süreç. Bazen haftalar, çoğu zaman aylar ve bazen yıllar sürebiliyor. Kitap bitince, bir dolu el değiştiriyor: yazardan, yayıncıya; yayıncıdan, editöre; editörden, diziciye ve daha sonra yine birçok el değiştirip, size ulaşıyor. Benim, bu sürecin -biraz da olsun, ucundan tutmuşluğum var. İlk kitabım Teknoloji Kimin Umurunda, 2005 yılında kaleme alınmıştı ve blog yazılarımı bir araya getiren, dijital pazarlama ile ilgili bir kitaptı.

Yeni kitabım "Rıfkı Almaz" ise, ne pazarlama ile ilgili, ne de bloğumla. Bu yeni kitap, aslında 1999 yılında senaryo olarak yazılmış bir hikayenin, geçtiğimiz yaz, yeniden el geçirilmesiyle, roman haline gelmesinden ortaya çıktı. Hikaye, aslında bir fikşın.... Arabesk bir fikşın fakat hikaye içinde yer alan olayların yüzde 70-80’i, ya kendi başımdan geçenler, ya da yakın çevremden duyduğum hikayelerin bir karması. Yani gerçek olaylardan esinlenmiş, gerçek olmayan bir hikaye. Yani muhallebi :) İçinde şeker ve süt var ama ne şeker, ne de süt.

Kısaca hikayeyi özetlemek gerekirse, özel radyoların yeni yeni türemeye başladığı 90lı yıllarda, radyocu iki yakın arkadaşın, Asiye isimli evden kaçmış bir kızı, İstanbul’da bulmaya çalıştığı 10 günlük bir macera. Bu macera içinde, hem Asiye’nin, hem de radyocu arkadaşlar Bora ve Ali’nin yolları, başka kişilerle kesişecek ve cep telefonsuz, internetsiz zamanların renkli atmosferinde, kendinizi suç, entrika ve ihanetle dolu soluk soluğa kovalamacada bulacak; Bora ve Ali’nin etrafındaki çember daraldıkça kâh gülecek, kâh küfür edeceksiniz.

Bloğumda yıllardır, hiçbir reklam almadan, yayınlamadan, sizlerle aklımdan geçenleri paylaştım... şimdi ise, hayal gücümü paylaşıyorum bu kitapla. Eğer kitabı satın almak isterseniz, aşağıdaki linklerden satın alabilirsiniz. Eğer okuyup da bana eleştiri/yorumda bulunmak isterseniz, çok ama çok sevinirim.

Keyifli okumalar!Top
Menu