Eskiden Plüton Gezegendi ve Kadınlar Marlboro İçerdi!

mehmet doğan21 Ekim 2012

Plüton’un hikayesi gerçekten hüzünlü. Hem Plüton için, hem de onu keşfetmek için hayatını adayan Percival Lowell için.

Plüton için hüzünlü çünkü… keşfedilmek için milyarlarca yıl bekle sen, keşfedil, her gazete de manşet manşet haber ol ve neredeyse 80 yıl herkesin aklında 9. gezegen olarak yer al… sonra bütün bu kavram 2 senede değişsin ve seni “Cüce Gezegen” olarak adlandırsınlar.

Percival Lowell’in hikayesi de bir o kadar hüzünlü. Percival, Harvard mezunu (abisinin 24 yıl rektörlük yaptığı üniversite), başarılı ve zengin bir iş adamı. Gençlik yıllarında, Kore’de ve Japonya’da zaman geçirdikten sonra, Amerika’ya geri dönüyor. Samurayların kafasına çok vurmasından mı yoksa Uzak Doğunun kuş gribinde mi bilinmez, Percival, kafayı Mars ile bozuyor. Mars üzerinde yer alan kanalların, orada yaşayan Marslılar tarafından yapıldığını, Mars’ta yaşayan bir medeniyetin olduğunu söylüyor her bir yerde. Bunu ispat etmek için de neredeyse de servetini harcıyor.

1894 yılında, Percival Lowell, Arizona’nın Flagstaff şehrinde bir rasathane kurar. Kafayı daha çok Mars ve Marslılarla bozar ve kısa zamanda, Mars üzerinde yaşayan medeniyet iddiasıyla, Amerika’da meşhur olur. Yani 150 yıl öncesinin UFOcusu... Hem de Fox TV icat olmadan önce. Uzaylıların konu edildiği ilk filmin de bu dönemde yapılmış olması bence şans eseri değil.

Lowell’in ünü yalnızca Marslılar ile ilgili değil. 9. gezegen tahmininde de bulunuyor. Bu bilinmeyen gezegene “Gezegen X” adını veriyor ve ömrünün ve servetinin geri kalan kısmını, Gezegen X’i bulmak için harcıyor. 1916 yılında, kurduğu gözlem evinde çalışırken kalp krizinden ölüyor.

Ölümünden sonra yaklaşık 15 yıl sonra, 1930 yılında, Lowell’in gözlem evinde çalışan Clyde Tombaugh, 9. gezegen Plüton’u keşfetti. Bu gezegene Plüton isminin veriliş nedeni de Percival Lowell’in kendisi ve Plüton’un bulunması için yaptığı emeğe teşekkür amaçlı.

P.L.üton, Percival Lowell’in baş harfleri P ve L ile başlıyor.

1930’da 9. gezegen olarak ilan edilen Plüton, 75 yıl gezegen olmanın keyfini yaşadı ama 2006’da bu unvanı kaybetti. Artık onun adı “Cüce Gezegen”. 2 yıl içinde, 75 yıllık bir “gerçek” tarihlerden silindi.

Bazen, yıllarca emek harcadığınız, yaratmak için uğraştığınız bir kavram, bir gecede, sizin elinizde olmayan nedenlerden dolayı yok olabiliyor… Bir zamanların meşhur Ayds (AIDS diye okunuyor) markasına bir sorun, anlatsın.

Fakat, marka imajını belleklerden ve tarihten silmek isteyen ve bunu bile bile yapanlar da var. Kim mi? Marlboro sigaraları.

Günümüzün erkeksi, kovboy imajlı markası Marlboro, yıllar önce bir kadın markasıydı.

Marlboro markası, 1924 yılında, kadınlara satılan bir markaydı. O dönemde, Marlboro’nun reklamları, bu ürünün erkeklere satılan türünden ne kadar farklı olduğunu anlatıyordu. Sigara filtresini kırmızıya boyamaları bile, kadınların ilgisini çekmek içindi. Marlboro içen kadınların rujları sigara izmaritine bulaşsa bile izmaritte görünmeyecekti. Sloganları kadınlara yönelikti: “Mayıs kadar hafif” ("Mild as May").

30 yıl sonra, Philip Morris, Marlboro markasını yeniden konumlandırma kararı aldı. Bunun ana nedeni, satışların düşmesi, sigara içmenin sağlığa zararlı olduğu hakkında yeni yeni çıkmaya başlayan araştırma ve yazılardı.

Filtreli sigaralar, 1950li yıllarda daha sağlıklı bir alternatif olarak görülüyor fakat, o yıllarda filtreli sigaraları çoğunlukla kadınlar kullanıyordu. Erkekler de sağlık nedeniyle filtreli sigara içmek istiyordu fakat halk içinde “kadın sigarası” içiyor gibi bir etiket taşımak istemiyorlardı.

Bütün bunların farkında olan Philip Morris, Leo Burnett reklam ajansı ile temasa geçti. Marlboro’yu erkeklere pazarlamak ile görevlendirilen ajansın ilham kaynağı 1949 yılında Life dergisine kapak konusu olan kovboylardı. Ve böylece, Marlboro Man diye bilinen fikir doğdu.

Kampanya 1955 yılında başladı. Kampanya başladığında, Marlboro, son 30 yılın kadın markasıydı ve yıllık satışları 5 milyar dolardı.

Kampanyanın başlamasından yalnızca 2 yıl gibi kısa bir sürede, sağlık ile ilgili endişelerin arttığı ve sigara satışlarının düştüğü bir dönemde, Marlboro’yu kadın markası olarak görenlerin yüzdesi ise 0’a, Marlboro satışları ise 20 milyar dolara ulaştı.

2 sene…. kısa bir zaman gibi görünse bile, çok iyi bilenen her şeyin, sizin isteğinizle ya da hiç istemeseniz bile değişebileceği bir zaman! Bizler, çok iyi bilineni hiç olmamış gibi unutabiliyor, hiç bilinmeyeni, kısa zamanda yılların gerçeği gibi kabullenebiliyoruz.

Acaba bugün, değişmez dediğimiz şeyler, 2 sene sonra nerede olacak?
Top
Menu