Bir Videonun Düşündürdükleri

Bir Videonun Düşündürdükleri

Aşağıda izleyebileceğiniz video beni birkaç konu hakkında düşündürdü. Düşündürdüklerini yazacağım ama önce videoyu izleyin:

Uzman kullanıcı – Gerçek Kullanıcı Farkı

Maalesef çoğu zaman, biz, bilgilerimiz, bildiklerimiz nedeniyle, herkesin aynı seviyede bilgi ve teknoloji düzeyine sahip olduğunu sanıyoruz. Kendi sitemizi iyi tanımak, iyi kullanabilmek, teknolojiyi anlamak, İnternet konusunda bilgi sahibi olmak bizi "uzman körlüğüne" itiyor. Bazen, gerçek, sıradan, normal kullanıcıların, sitemizle nasıl ilişki kurduğu gerçeğini unutuyoruz. Zaten bu nedenle birçok web uygulaması o "akıllı" menüler, ajaxlar ve daha bir dolu anlamakta güçlük çekilen fonksiyonlarla dolu. Sanki sitemizi web tasarımcıları için tasarlıyoruz. İşte size, Raffaele Picca ve benim aynı programı (Microsoft Paint) kullanarak ortaya çıkardığımız arabalar. Sizce hangisi gerçeklere ya da başka bir deyişle "gerçek kullanıcının" bir programı kullanarak ortaya çıkardığı sonuçlara yakın? Acaba sizin sitenizi kullananlar Raffaele gibi kullanıcılar mı?

Raffaele Picca'nin cizdigi araba resmi
Mehmet Dogan'in cizdigi araba resmi

Teknoloji Kimin Umurunda

Sitemize, web uygulamamıza gelen kullanıcıların bir amaç ve hedefleri var. Hedeflerine ulaşmak için, sizin onlara verdiğiniz araçları (menü, içerik, form, grafik v.b.), amaçlarına ulaşmak doğrultusunda kullanırlar. Çoğu zaman, bizler, teknolojiyi en üst seviyeye çıkararak, kullanıcı ile hedefleri arasına bir perde çekebiliyoruz. Örneğin, birçoğumuz Paint programını, yetersiz görürüz. Yukarıda gördüğünüz tarzda çizimleri, daha kompleks, birçok fonksiyonun olduğu pahalı programlarda yapılabileceğini düşünürüz hep. Fakat kullanıcının hedefini gerçekleştirmesindeki kararlılık, verileni kullanma tercihi, işte bize yukarıdaki gibi bir sonuç verebiliyor. Örneğin birçok portal, İntranet kullanıcısı, verilen onca kişiselleştirme fonksiyonlarına (renk, stil, pozisyon v.b.) rağmen, çoğu zaman sitenin/uygulamanın default (ön tanımlı) şeklini kullanıyorlar. Kullanıcılar için önemli olan hedeflerine ulaşmak, teknoloji ile uğraşmak değil. Çoğu zaman kullandığınız teknoloji değil, ortaya çıkan sonuç ya da kullanıcıya verilen bilgi önemli hale geliyor.

Zayıflıklarınız üzerinde değil, güçlü olduğunuz öğeler üzerinde yoğunlasın!

Herkes Paint programının ne kadar kötü bir program olduğundan, çoğu zaman işe yaramadığından bahseder. Halbuki Raffaele, grafik tablet, yaratıcılık, araç ve uygulama bilgisi ile Paint programında neler yapılabileceğini bize çok iyi gösteriyor yukarıdaki videoda. Çoğu zaman bizler de projelerimizde, web uygulamalarımızda, zayıf olduğumuz kısımlara yoruyoruz aklımızı, emeğimizi. Halbuki, bu zayıflıkları, güçlü hale getirerek lehimize kolayca kullanabiliriz. Bu ayki Business 2.0 dergisinde, NetFlix patronu Reed Hastings de aynı şeyleri söylüyor. Reed çok güzel bir örnek veriyor: 1990'li yıllarda, Apple şirketi, PC ile yarışmak için, Intel çipli, PC programlarını çalıştırabilen Mac ürününü piyasaya sürdü. Tutmadı. Steve Jobs, bu zayıf noktayı yani –uyuşmazlığı- aldı ve "Think Different" (Farklı Düşün) sloganı haline getirip, bu zayıflığa stil verdi. Neflix'de aynı bu şekilde, posta ile elimize ulaşması birkaç gün süren bir ürünün zayıflığını, gecikme ücreti ve düşük fiyatlarla olumlu hale getirdi.

Bütün bunlar, bu videonun bana düşündürdükleri. Peki size neler düşündürüyor?Top
Menu