Güneşli Bayramlar Dilerim

Güneşli Bayramlar Dilerim

Hayatımız insan yapımı şeylerle dolu. Bizler bu, insan-yapımı şeylere göre yaşıyoruz yaşantımızı. Örneğin hayatımız zaman, gün, yıl, para gibi şeylerle dolu. Örneğin doğum günleri. Doğum günlerini kutluyoruz. Çünkü dünya, güneşin etrafındaki turunu bir kez daha tamamladığı için. Birileri bize, işte bugün senin doğum günün dediği için. Bizler yaşlıyız, genciz, geç kalıp, erkenciyiz. Bugün birilerinin doğum günü, yarın ise başka birinin. Çünkü birileri, zamanı icat etti. Birileri bize şu yaştasın diyor. O yaşta olduğumuz için, hissettiğimiz için değil, solar sistemi bize söylediği için.

Yaklaşık 15 gün önce 3 yaşına basan kızım Aliya'nın yaş gününü kutladık. Bana benim küçüklüğümdeki yaş günlerini hatırlattı. Kaçıncı yaş günüm olduğunu iyi hatırlamıyorum ama annem bana yaş günüm için ne hediye istediğimi sormuştu. Ben de ona "Güneşi istiyorum" dedim (demişim). Çocukluk işte. Yaş günümde annemin bana güneşi hediyeyi edip, etmediğini çok iyi hatırlayamıyorum şimdi!

Dünyada insan elinden çıkmayan şeyler de var. Örneğin hayaller. Hayaller insan yapımı değil. Kaç yaşında olduğun da çok önemli değil. Eğer hayal edebiliyorsan, hayallerin varsa, yaşıyorsun demektir. Bizler hayal edebildiğimiz sürece yaşayabiliriz. Bazen, hayallerimiz gerçekleşmeyebilir. Bazen daha azıyla yetinmek zorunda kalabiliriz. Güneşi istediğim yıllardan, geçen sene doğum günümde kızlarımdan aldığım, onların minik elleriyle ektiği domates saksısına. Acaba bu azıyla yetinmek mi? Bilmiyorum! Fakat bildiğim bir şey var ki, birkaç yıl önce şimdi 5 yaşında olan kızım Jayda, doğum gününde bizden, güneşi armağanı olarak istedi. Yani benim hayallerim, jenerasyon atlamış oldu. Umarım, bir gün, her iki kızımda, büyüdüklerinde, bugün benim sahip olduğum gibi güneşe sahip olur.

Bugün bayram. Hepinize, hayallerinizdeki o güneşli bayramlardan dilerim.Top
Menu