ÇokoPrens'in lezzeti Remax'da Yok!

ÇokoPrens'in lezzeti Remax'da Yok!

Önceden aklınıza bile gelmeyen, çok önem vermediğiniz küçük şeyler, memleketinizden uzaklarda olduğunuzda en büyük keyifleri verebiliyor. Benim için bu keyiflerden birisi, akşam yorgun argın eve gelip, televizyonun karşına vücudumu park edip, ince belli bardaktan, demli bir çay içip, burada şans eseri bir mağazada bulduğum ÇokoPrens yemek.

Bu sözünü ettiğim mağaza, "Dollar Store" adı verilen ve her aldığınız ürünün fiyatının 1 dolar olduğu bir yer. Genelde burada bulacağınız ürünler, hem fiyat hem de kalite açısında ucuz oluyor. Alınan kaşık eğiliyor, süpürgenin sapı kopuyor, bardaklar sıcak ya da soğuk suyla temas ettiğinde çatlayıp kırılıyor. Hani biz deriz ya "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" diye, işte öyle. Çünkü buradan aldığınız ürünün ömrü çok kısa olduğundan, aynı ürünü defalarca almak zorunda kalıyorsunuz ve harcadığınız para, kaliteli ürünün fiyatına ulaşmış oluyor. Kısacası demek istediğim, buradan alınan ürünün BEKLENTİSİ çok yüksek değil. TATMİN duygusu ise, alınan ürüne göre değişebiliyor. Yani birçok ürünün hem beklentisi hem de tatmin gücü düşük. İşte benim beklentilerimin böylesine düşük olduğu bir ziyaret sırasında, Türkiye'den bir küçük lezzet getiren ÇokoPrens'i, bu mağazanın rafında görmek, tatminkarlığımı çok yükseklere çıkardı. En azından ÇokoPrens için. Aynı tatminkarlık, yine bu mağazadan aldığım "sarımsak ezici" için söz konusu değil.

Kullanıcı Deneyimi Formülü

Burada yazdığım yazılar içinde belki de en çok kullandığım terim "kullanıcı deneyimi". Bir websitesinin en büyük görevi, kullanıcının sanal deneyimini ve memnuniyetini maksimize etmek olmalı. Peki kullanıcı deneyimini ölçmeye yarayacak bir formül var mı? Yani kullanıcı deneyimini maksimize ettiğimize nasıl karar vereceğiz? Bu sorunun cevabını Joseph Carabis şu şekilde veriyor:

Beklentilerin ilginç yönü, beklentilerin yüksek ya da düşük olmasının önemli olmadığıdır. Çünkü önemli olan beklentilerin karşılanıp, karşılanmadığıdır. Fakat bazen beklentileriniz düşüktür. Eğer bu düşük beklentilerimiz, yüksek bir tatminkarlık duygusu ile karşılandıysa, o zaman, biz, beklediğimizden daha fazlasını elde etmiş olursunuz ki bu harika bir deneyimdir!

Kısacası Carabis, deneyimi ölçmek için iki faktörden bahsediyor:

Tatmin Duygusu – Beklentiler = Deneyim

Carabis bunu fikrin daha iyi anlaşılması için aşağıdaki tabloyu çiziyor bizlere.

Tatmin - Beklenti = Deneyim
Düşük   Düşük   sıfır
Düşük   Yüksek   negatif
Yüksek   Düşük   pozitif

Benim yukarıdaki tablodan anladığım, her şeyi doğru yapsanız bile, kullanıcıların sitenizden beklentileri ve sizin bu deneyimi nasıl karşıladığınız, kullanıcı deneyimini birebir etkiliyor. Aynı deneyim, beklentileri düşük olan bir başka kullanıcı için başka bir anlama gelebilir. Bazen bu nedenle birçok kişiden çok iyi olduğunu duyduğumuz bir filme gittiğimizde, o filmi arkadaşlarımız kadar beğenmeme ihtimalimiz artar çünkü beklentiler yüksek ve belki de tatmin duygusu düşük. Yani hissedilen deneyim "eh fena değil".

Bu formül, özellikle ismi duyulmuş, büyük şirketler, markalar, websiteleri için büyük tehlikeyi oluşturuyor.

Offf Remax Offf!

Birçoğunuzun çok iyi bildiği gibi Remax Gayrimenkul Danışmanlığı, tüm dünyada ismi duyulmuş, güvenilir bir şirket. Birçok kişi, ev alım-satım, kiralama gibi işlemlerine, Remax ofislerinden, websitelerinden başlıyor. Ben şu an oturduğum evi Remax'den aldım ve eğer satmak istesem, yine Remax'e hiç çekinmeden başvururdum. Yani benim beklentilerim çok yüksek bu şirketten ve en önemlisi, hizmetlerinden dolayı oluşan tatminkarlığım, beklentilerimin bile üzerinde. En azından birkaç gün öncesine kadar o şekilde idi.

Son birkaç gündür, İstanbul'da kiralık ev aramaktayım. Tabi ki bu araştırmaya, güvendiğim bir isim ile başlamak istedim: Remax şirketi. Websitelerine gittim, Türkiye şubelerinin olduğunu gördüm, büyük bir heyecan ile Remax Türkiye sitesine girdim. Kiralık ev arayan herkesin yapacağı gibi, sitenin arama kısmına yöneldim. Uzun süre uğraşmama rağmen, siteyi bir türlü Firefox tarayıcım içinde çalıştırmayı başaramadım. İşte beklentiler burada devreye giriyor. Eğer bu site hiç ismini duymadığım bir site olsa idi, belki de bu kadar uğraşıp, kendimi yormayacaktım: Beklentiler düşük, tatmin düşük, deneyim sıfır. Yani hiçbir şey hissetmiyorsunuz. Başka bir siteye yöneliyorsunuz. Fakat sözü edilen şirket Remax olunca, yani benim beklentilerim, önceki deneyimimden dolayı yüksek olunca, site içinde kalıp, siteyi istediğiniz gibi çalıştırmak ya da aradığınızı bulmak için çaba sarf ediyorsunuz. Başka tarayıcılar deneniyor, arama yerine başka yöntemler bulunuyor. İstenilen sayfa ekrana getiriliyor. Fakat bu sefer de kiralık ev için sunulan sayfadaki bilgiler yeterli değil! Doğru dürüst resim yok! İstanbul'u bildiğim gibi bir varsayım ile hazırlanmış site. Yararlı tek bilgi, kira rakamı!

Remax Beklentim = Yüksek
Remax Türkiye Tatmini = Çok düşük
Remax Türkiye deneyimi = Rezalet!

Aşık Kullanıcı Formülü

Kullanıcı deneyimi, yalnızca AJAX'i ne kadar iyi kullandığınız ile ilgili değil ya da sitenizin ne kadar iyi bir tasarıma sahip olduğu, çok hızlı yüklendiği ile alakalı değil. Bütün bunların tabi ki yardımı var kullanıcı deneyimine fakat en önemli konu, benim beklentilerim ve sizin bu beklentileri, hangi derecede tatmin ettiğiniz. Beklentilerin nasıl olduğunu tahmin etmek çok güç. Bu nedenle, kullanıcının sitenizde yapmak isteyeceği bazı işlemlerin en yüksek tatmini verecek şekilde oluşturulmasını sağlamak, hem sizin olası düşük kullanıcı beklentinizi yükseltecek, hem de kullanıcının deneyimini en yüksek noktaya taşıyacaktır.

Matematiği biraz olsun iyi olanların gözlerinde oluşan parıltıyı görür gibiyim. Aranızda "Eee, yüksek beklentiden, yüksek tatmini çıkarırsan, sıfır deneyim oluşmaz mı?" diyenler olacaktır. Fakat sanılanın aksine bu formül o şekilde işlemiyor:

Çok Yüksek Tatmin – Çok Yüksek Beklenti = Aşık KullanıcıTop
Menu