Her tıklama bir insandır

Her tıklama bir insandır

Sizin hiç, arada sırada sinirlerinizin bozulduğu oluyor mu? Peki ya bazı teknolojik ürünleri kullandığınızda artıyor mu bu anların sayısı? Acaba kaçınız bilgisayarın monitörüne birkaç tane şamar atmak istediniz? Ya da hiç beklemediğiniz bir hata veren cep telefonunuza küfrettiniz? Halbuki bütün bu ürünler, canlı olmamasına rağmen, sanki onları birer canlı gibi seviyor ya da nefret ediyoruz. Arabamıza "güzelim" diyoruz. Cep telefonumuza küfrediyoruz. Dijital fotoğraf makinemizi ne kadar "sevdiğimizden" bahsediyoruz arkadaşlarımıza. Websiteleri de bu ürünlerden çok farklı değil. Özellikle eTicaret siteleri.

Bizler eTicaret sitelerinden bahsederken "güven" kelimesini kullanıyoruz. Eğer kötü tasarlanmış ise güvensizlik duygusu ile başlıyoruz siteyi dolaşmaya. Hani üstü başı yırtık, saçı sakalı birbirine karışmış birisini, gecenin bir yarısı görmek gibi. Tabi ki güven zamanla değişebiliyor. Kötü gözle baktığımız ya da güvenmediğimiz bir siteyi, eğer bu site ile ilgili deneyiminiz iyi bir deneyim ise, arkadaşlarınıza tavsiye ediyoruz. Her şey yolunda gittiğinde, ürün elinize geçtiğinde mutlu oluyorsunuz. Ama bazen zaman geliyor, sinirlerinize hakim olamıyorsunuz. Ya da cansız, HTML ve grafiklerden oluşan ya da bizim öyle düşündüğümüz bir site, sizi üzmeyi başarabiliyor.

Çok farklı mı bu duygular yaşadığımız diğer duygulardan. Diyelim ki süper markete gitmek için arabanıza bindiniz. Elinizde eşinizin size verdiği liste var. Yani ne alacağınızı kesinlikle biliyorsunuz. Gideceğiniz süpermarketi seçme nedeniniz ise fiyatlarının diğer yerlere oranla daha uygun olması. Süper markete doğru arabanızla giderken, trafiğin yoğun olduğu bir yere geliyorsunuz. Hava sıcak. Bu sıkışık trafik içinde beklerken bir anda arabanızın kliması bozuluyor ve bütün bunların üstüne arabanız su kaynatmaya başlıyor. Birilerini arıyorsunuz, gelip, tamir ediyorlar. Yeniden yoldasınız süper markete doğru. Neredeyse ulaşmak üzeresiniz ama yol üzerine tamir çalışmaları olduğunu görüyorsunuz. Her zaman kullandığınız yol kapalı ve trafik bambaşka, hiç bilmediğiniz bir yola sevk edilmiş durumda. Neredeyse yolunuzu kaybetmek üzeresiniz. Nerede olduğunuzu tam olarak bilemiyorsunuz. Yaklaşık yarım saatlik "süpermarketin yolunu bulma" maceranız, süpermarketin büyük levhasını görmenizle birlikte son buluyor. Mutlusunuz. Arabanızı park etmek istiyorsunuz ama süpermarketin parkı dolu. Bir kilometre ötede bir yerlere park edip, süper markete yürüyerek ulaşıyorsunuz. Tebrikler!

Nasıl hissediyorsunuz kendinizi şimdi? Eğer herhangi bir hata olursa süper market içinde ya da rafların yeri değişmişse ya da deneyiminiz iyi bir deneyim değilse, ne kadar hoşgörülü olacaksınız?

Yukarıda anlattıklarım, sanal deneyim içinde, birçok kullanıcının yaşadıklarından farklı değil. Öncellikle, bilgisayarın nasıl kullanılacağını öğrenecekler, daha sonra İnternet'e girecekler, İnternet tarayıcısını kullanmayı öğrenecekler, sitenizi kullanmayı öğrenecekler… Bana inanmıyorsanız, Nuri Bey'i dinleyin o zaman.

Sanal müşteriniz, sizden ürün satın almaya çalışıyor. Zaten sizde bunu beklemiyor musunuz onlardan? Fakat çoğu zaman sanal müşteriniz "Nereye tıklamalıyım?" "Şimdi ne yapacağım?" "Buraya nasıl geldim?" "Nasıl geri döneceğim şimdi?" düşünceleriyle uğraşıyor.

Bütün bu sorunların cevabı "kullanıcı deneyimini" düşünerek oluşturacağınız uygulamalar, tasarımlar. Sizin amacınız websitesi tasarlamak olmamalı; amacınız müşterinizin, ziyaretçinizin yaşayacağı deneyimi tasarlamak olmalı. Çoğu müşteriniz (ve her geçen gün sayıları artmakta) Bay Ben-Fazla-Bir-Şey-Bilmiyorum. Ama maalesef çoğu zaman biz tasarımlarımızı Bay Yedim-Bitirdim-Ben-Bu-İşi için yapıyoruz. Ama unutmamak lazım ki Bay Yedim-Bitirdim-Ben-Bu-İşi eğer bir ürünü almak istiyorsa, onlara nasıl bir arayüz verirseniz verin, alacaklardır. Ama eğer Bay Ben-Fazla-Bir-Şey-Bilmiyorum'un almasını istiyorsanız hatta onların yeniden sitenize gelmesini istiyorsanız, ürettiğiniz uygulamanın ve tasarımın, onlara hitap etmesini sağlamanız gerekiyor. Kolay, Temiz ve Tutarlı. Yok, hayır! Birçoğunuz düşündüğü gibi "Kolay, Temiz, Tutarlı" demek sıkıcı demek değil. (Bu konuyla Boslugu Kapatmak adi altinda kapsamli bir yazi yazdim.)

Sanal müşterileriniz, hangi teknolojik bilgiye sahip olursa olsun tahmin edilir, sürpriz içermeyen, rahat ve güvenli bir eTicaret sitesi istiyor. Onlar sitenizde bir hedefe eğimli şekilde hareket ediyor.; eğlenmek, sitenizin nasıl kullanıldığını öğrenmek ya da sizin o çok "zeki" tasarım öğelerinize bakmak için değil.

Sitenizde zevkli, güvenli, kolay kullanılabilen, tutarlı ve pürüzsüz bir deneyim yaratmaya çalışın. Unutmayın! Her tıklama bir insandır :-)Top
Menu