Buyuk Yenilgileri ve Basarisizliklari Odullendirelim

Buyuk Yenilgileri ve Basarisizliklari Odullendirelim

Neden Türkiye'de ki birçok şirket, çogu ülkede artık iş standartları ve misyonu haline gelen “innovation” terimini kullanmıyor, kullanamıyor? Neden şirket çalışanları “yenilikçi” değil?

Esasında sorunun cevabini biliyorum. Bizler hata yapmaktan korkuyoruz. Doğru olup olmadığını bilmediğimiz işe girmekten ödümüz kopuyor. Bunun bir nedeni ise, iş ortamının buna izin vermemesi. Bize verilen görevi yapmanın dışına çıkamıyoruz. Hepimiz futbolun kurallarını iyi biliyoruz. Acaba futbol, çizgileri ile çizilmiş bir sahanın içinde oynanan oyun mudur? Top, çizgiden dışarı çıkınca, oyun bitiyor mu?

Tom Peters’in dediği gibi, bizim, büyük yenilgi ve başarısızlıkları ödüllendirmemiz gerekiyor. Yenilikçilik adına, innovasyon adına yapılmış her türlü çabayı ödüllendirilmeli şirketler. Herkesin ödü kopuyor, işini kaybetmekten, müdürden azar işitmekten, maaş kesintisinden. Böyle bir ortamda ne yenilik olur, ne de yenilikçi zihniyet yetişebilir.

Biz zaten bu zihniyete ilkokulda başladık. “Ağaç yeşil olur ve gövdesini kahverengi ile boyaman gerekir”. Ne zaman turuncu ağaçlarımız olacak bilemiyorum ama bunun değişmesini gönülden isterim ve değişebileceğini de biliyorum.Top
Menu