Bayan Tasarımcı Aranıyor!

Bayan Tasarımcı Aranıyor!

Kedimiz Lola'nin bir resmi

İkinci kız çocuğum dünyaya geldikten hemen sonra, eve bir kedi almaya karar verdiğimizde, bir erkek kedi alınması konusunda çok büyük iç politika oyunları oynamaya başladım. Amacım, ev içinde oluşan cinsiyet dengesizliğini dengeleyebilecek bir ortam yaratmaktı. Bir erkek kedi ile, 3-1’lik puan durumuna, bir deplasman golü atarak, ileride oluşabilecek averaj puanlaması avantajından yararlanabilme planları içindeydim. Ne yazık ki, dişi kedimiz Lola’nın eve geldigi gün, son dakika golü yemiş oldum ve 4-1’lik hüsranı kabullenmeye başladım.

Bu yenilgi esasında bana birçok şeyi öğretti. Bu derslerden en önemlisi, kadınların, biz erkeklerden çok farklı olduğu idi. Sorunların çözüm yönteminden tutunda, sorunların dile getirilmesine; duyguların açıklanma seklinden; en küçük bir kararı bile alma yöntemine kadar, kadınlar, erkeklerden çok farklı bir kafa ve duygusal yapıya sahip.

Bunu bana kanıtlayan en son delil ise, bir İngiliz üniversite olan Glamorgan Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırma oldu. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, kadınlar ve erkekler, websitelerinin tasarımında, değişik görsel özellikler arıyorlar ve değişik tasarım yöntemlerini seviyorlar. Alanında tek olma özelliğini gösteren bu araştırma, herkesin tahmin edebileceği özelliklerden bahsetmiyor. Yani pembe renkli arka plan ile mavi renkli arka planı karsılaştırmıyor. Görsel elementlerin kullanım şekillerinden tutunda, tipografi kullanımındaki tercihlere kadar birçok konuya değiniyor. Araştırma grubunun küçük olması, etnik ve kültür değişikliklerinin araştırma içine girmemesi, bu araştırmanın sonuçlarına biraz gölge dusurse de, ileride daha kapsamlı yapılabilecek diğer araştırmalara örnek olması özelliği taşıyor. Söyle bir düşünecek olursak, erkeklerin Mars ve kadınların Venüs özelliklerinin İnternet ortamına taşınmış olması çok büyük bir sürpriz değil çoğumuz için. Örneğin araştırma sonuçları içinde şöyle bir genelleme yapılıyor:

Erkekler, düz çizgileri, basit renkler içeren görsel elementleri ve formal tipografi, formal bir dil, az kısaltma içeren yazılardan hoşlanırken, kadınlar ise yuvarlak, çok renkli görsel elementlerden ve sohbet turu yazı içeriğinden zevk alıyor.

Simdi eşimin en beğendiği fontun neden Curlz olduğunu daha iyi anlıyorum.

Bu araştırma sonuçlarında yer alan başka bir ilginç veri ise, erkekler, erkeklerin tasarladığı siteleri tercih ederken, bayanlar, bayanların tasarladığı siteleri tercih etmeleri. Bütün bunlara rağmen, araştırma içinde yer alan tüm sitelerin yüzde 74’u erkekler tarafından tasarlanmış. Peki nerede bayan tasarımcılar?

Gelin, bu araştırma içinde yer almayan ama başka araştırma sonuçlarının bize verdiği verilere bir göz atalım:

Tüm dünyadaki sanal alışverişin yüzde 83’ü kadınlar tarafından yapılıyor. Hatta bu alışveriş ürünleri içinde, erkekler için üretilmiş ürünlerde var. Bir düşünün, evli iseniz, en son ne zaman bir şampuan aldınız evinize? Ya da son 10 gömlek alışverişinizin, kaçında bütün kararı siz verdiniz?

Bayanlar yalnızca urun alışverişinde değil, birçok alanda erkeklerden daha üst seviyede istatistikler içinde. Bayanlar verilen tüm tatil kararlarının yüzde 92’sine, ev alma kararlarının yüzde 91’ine, giyim ürünlerinin ise neredeyse yüzde 99’una bayanlar karar veriyor. İnternet üzerinde satış yapan firmalar bunun farkındalar. Overstock şirketinin 2004 yılı satışları, bir önceki yıla karşılaştırıldığında, Ev ve Bahçe bölümündeki satışlar yüzde 153, mücevher 149, çiçek ve hediye yüzde 300 artış gösterirken, İnternet’in en büyük ve güçlü urun alanı olan elektronik ise yüzde 129’larda kalabilmiş. Buna aldanıp, yalnızca erkeklerin elektronik eşya aldığını zannetmeyin çünkü 2004 yılında bu da değişti. 2004 yılına kadar elektronik urun alışverişinde biz erkekler ezici bir çoğunluğa sahipken, bu kategoride de bayanlar yüzde 51’lik çoğunluğu yakalamayı basardılar. Yani, İnternet üzerinden yeni bir cep telefonu almak istiyorsanız, erkek arkadaşlarınızdan değil, bayan arkadaşlarınızdan tavsiye almanız gerekecek. Yalnızca cep telefonu değil; tüm HDTV alışverişinin yüzde 55’i, tüm dijital kamera alışverişinin yüzde 54’u de bayanlara ait. (Butun bu istatistikler hakkinda detayli bilgi almak isterseniz, pazarlama konusunda cok buyuk bir isime sahip olan Tom Peters'in Re-Imagine! adli kitabini okumanizi ve yazdigi blogu takip etmenizi oneririm.)

Bayanlar ayni zamanda, erkeklerden çok farklı alışveriş yapıyorlar. Erkekler, 1-2 siteye girip, fiyat ve özellik karsılaştırması yaptıktan sonra alışveriş yaparken, bayanlar bir alışveriş yapmadan önce en az 4-5 siteye gezip, uzun bir sure, araştırma konusunda zaman harcadıktan sonra alışverişini gerçekleştiriyorlar. Ayrıca, eğer bir erkek, iPod satın almak istiyorsa, iPod satın alıyor fakat bayanlar, iPod almanın yanında, diğer rakip ürünler hakkında bilgi edinmeyi tercih ediyorlar.

İş dünyası da değişmekte. Eskiden “Her basarili erkeğin arkasında bir kadın bulunur” sözünü kullanırken, o kadınların artık, erkeklerin arkasında durmak istemediklerini görmeye başladık. Microsoft’un özel bir firmaya yaptırdığı araştırmaya göre, 2004 yılındaki kayıtlı özel şahıs şirketlerinin yüzde 48’inin yarısı bayanlar tarafında yönetildiği ortaya çıktı. Bunun paraya çevrilişi ise 10.6 milyon dolar ve bu CEO’ların büyük bir kısmı, teknolojiye ve teknolojik gelişmelere, erkek CEO’lardan daha fazla bütçe ayırıp, daha fazla para harcıyor.

  • Kadınlar, erkeklerden farklı. Yalnızca biyolojik olarak değil, kafa yapısı olarak da çok farklılar
  • Kadınlar, İnternet’teki en büyük müşteri ve en çok parayı harcayan kullanıcılar
  • Kadınlar, erkeklerle karsılaştırıldığında farklı website ve urun tasarımlarından hoşlanıyorlar
  • Kadınların para harcadığı ve ziyaret ettiği website ve ürünlerin yüzde 90’i erkekler tarafından tasarlanıyor.

Bizler, müşterilerimizi ve kullanıcılarımızı değişik maaş, yaş ve ilgi gruplarına ayırıp, test yapıyoruz fakat acaba kaçımız yalnızca cinsiyeti on plana koyup bir şeyler tasarladı? Ürününüzü kim satın alıyor? Siteniz gerçekten bu kullanıcı cinsiyetinin seveceği türden mi? Yoksa sırf erkeklerin sevdiği şekilde mi tasarlanmış?

Sizde burada bir yanlışlık var mi? E-Ticaret sitenizin para kazandıran yüzde 83’luk müşterisi için mi yoksa ne verilirse kabullenen yüzde 17 için mi tasarım yapmalı? Nerede bayan tasarımcılar ya da bayanları iyi anlayan erkek tasarımcılar?Top
Menu