New York'un Yanik Izi

New York'un Yanik Izi

I love New York logosunun resimi

Sanırım bir çoğunuz yandaki resimde görünen I LOVE NEW YORK logosunu daha önce bir yerlerde gördünüz. Bu logo, 1975 yılında Milton Glaser tarafından tasarlandı ve öylesine beğenildi ki, bu logo New York Turizm Müdürlüğü tarafından resmi logo olarak kullanılmaya başlandı. Bu tasarım, New York şehrinin Özgürlük Anıtı, Büyük Elma terimi, gökdelenleri kadar iyi bilinen bir amblem haline geldi.

Milton Glaser bugün 76 yaşında, yıllarını sanata ve tasarıma vermiş olan aktif bir tasarımcı. Kendisi halen hem tasarım yapıyor hem de bilgilerini öğrencileriyle paylaşıyor. Bundan yaklaşık 4 yıl önce, Milton Glaser'in 72. yaş gününden birkaç ay sonra, doğduğu şehirde inanılmaz bir dehşet yaşandı. Milton Glaser, yaşadığı, soluk aldığı, sanatında esinlediği şehirin alevler içinde olduğunu gördü. New York bir başka amblem yapısı, İkiz Kuleleri alevler içinde idi. Bu olayların üzerinden haftalar geçmesine rağmen, New York aynı New York değildi artık. Herkes bir korku, dehşet, üzüntü, bilinmezlik içindedi. İyi sanatçılar, bütün bunları içine çekip, içindekileri ve diğer kişilerin hislerini sanat ile anlatan kişilerdir. İşte böyle bir anda, İ LOVE NEW YORK logosu aşağıdaki hale geldi Milton Glaser'ın ellerinde ve yüreğinde:

I love New York more than ever logosunun resimi

Soldaki resimdeki logoyu gören tüm New Yorklular aynı hisleri paylaştılar. Yüreklerinde bir yerde küçük bir yanık izi vardı ve New York'u eskisinden bile daha fazla seviyorlardı. Fakat o dönemdeki New York hükümetini yönetenler logoyu kabul etmediler. "I Love New York amblemindeki kalbin üzerindeki yanık izini kabul edemeyiz çünkü biz New Yorklular kendimizi o şekilde hissetmiyoruz. Bütün bu olanlar bizi yıkamaz, yüreğimizi deşemez" dediler.

İşte o an, Milton Glaser, şaşkınlığını yenemedi ve benim hiç unutmayacağım şu sözleri söyledi:

Tasarımda, inanılmaz derecede DUYGU, HİS ve SEVGİ olmasına rağmen, çok az POLİTİKA vardır

Yaklaşık bir ay önce 76. yaşgününü kutlayan Milton Glaser ile Hilman Curtis çok hoş bir ropörtaj yapmış (35 MB – MOV dosyası). Bu ropörtajda Milton şunları söylüyor:

Eğer işinle ilgili heyecanı yıllar geçtiği halde yine de sürdürebilirsen, sen gerçekten çok şanslı bir kişisin. Bugünlerde iş hayatı içinde çok fazla görülen bir olgu var. Birçok kişi, yaptıkları işe karşı heyecanlarını, heves ve isteklerini yitiriyor. Ve böylece yeniliklerin onlara verdiği o şaşkınlığı kaybetmeye başlıyorlar. Bu çok büyük bir kayıp. Çünkü içinde bulunduğumuz dünya, yaşadığımız hayat en güzel süpriz ve şaşkınlıklar ile dolu.

Ben şanslı bir insanım çünkü hala birçok şey ben hayrete düşürmeye devam ediyor. İşte bu nedenle sanat içinde olmak çok güzel. Öğrenmenin sınırları ve yenilikler hiçbir zaman bitmiyor, kaybolmuyor. Sizi şaşırtmaya devam ediyor.


Top
Menu