John'un T.C. Kimlik Numarasi

John'un T.C. Kimlik Numarasi

Turkiye’de yaklasik 2 senedir, Turkiye’nin kamu kesmini demokratik ve şeffaf yapmak amaciyla cikarilmis "Bilgi Edinme Hakki Kanunu" var.

Bu kanun nedeniyle, ozellikle belediyelerde hummali bir link yerlestirme cabasi gorunuyor. Bircok belediye websitesinin en gorunen kisminda "Bilgi Edinme" linkine rastlamak mumkun 1. Eger bu linke tiklarsaniz, bir form ile karsilasiyorsunuz ve bu form ile kanuni hakkiniz olan "bilgi edinme" hakkini kullanabiliyorsunuz. Bence, Turkiye, bilgi edinme hakki kanunu ve belediyelerin "bilgi edinme" hizmeti ile bircok devleti, e-devlet kavraminda solluyor ve geciyor. Cunku, bir devletin, e-devlete tam olarak gecebilmesi, o devletin, e-vatandaslarina seffaf olmasina ve onlarin guvenini kazanmasina cok bagli.

Tabi ki yukarida soylediklerim eger Turk vatandasi iseniz gecerli. Eger yabanci bir ulkenin vatandasi iseniz, bu kanundan yararlanabiliyorsunuz fakat size belediye, doldurdugunuz "bilgi edinme" formunu dayanarak bilgi verir ise kanun disi bir uygulama yapmis oluyor. Kafaniz karisti degil mi? Gelin su "Bilgi Edinme Kanunu" na bir bakalim:

Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir.

Türkiye'de ikamet eden yabancılar ile Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler, isteyecekleri bilgi kendileriyle veya faaliyet alanlarıyla ilgili olmak kaydıyla ve karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, bu Kanun hükümlerinden yararlanırlar.

Evet, buraya kadar guzel. Ben yabanci bir ulkenin vatandasi isem ve Turkiye’de ikamet ediyorsam bu kanundan yararlanip, "Kurum ve kuruluşların sahip oldukları kayıtlarda yer alan bu Kanun kapsamındaki her türlü veriyi, yazılı, basılı veya çoğaltılmış dosya, evrak, kitap, dergi, broşür, etüt, mektup, program, talimat, kroki, plân, film, fotoğraf, teyp ve video kaseti, harita, elektronik ortamda kaydedilen her türlü bilgi, haber ve veri taşıyıcılarını" gibi bilgilere ulasabiliyorum. Ama kanun maddeleri devam ediyor:

Gerçek kişiler tarafından elektronik posta yoluyla yapılacak başvurular, başvuru sahibinin adı ve soyadı, oturma yeri veya iş adresine ilave olarak kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak T.C. kimlik numarası belirtilmek suretiyle...

...gerçek veya tüzel kişilerin verdiği T.C. kimlik numarası, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasından, başvuru sahibi tarafından verilen ad ve soyadın doğru olup olmadığının tespiti amacıyla gerektiğinde sorgulanır. Gerçeğe aykırı ad ve soyadla yapılan başvurular işleme konulmaz.

Hmmm... Bu demektir ki eger, yabanci vatandas, elektronik olarak yaptigi basvuruda "T.C. kimlik numarası" ni???? yazmazsa bilgi alamaz; belediye "T.C. kimlik numarası" siz bilgi verir ise kanuna karsi gelmis olur.

Gel e.imza gel ama cabuk gel de kurtar bu sacmaliklardan bizi. (Bu arada e.imza almak icin yabancilarin "T.C. kimlik numarası" na ihtiyaci olacak mi)

Dipnot: Ziyaret ettigim hemen hemen butun belediyelerin "bilgi edinme" formu http portunda yer aliyordu. Onemli ve/veya hassas bilgi alisverisinin olabilecegi bu formlari, daha guvenli olan https portuna koymak hic kimsenin aklina gelmiyor mu? Guvenlik, e-devletin ödün verilmeyecek en önemli ögesidir.

"Bilgi Edinme Hakki" ile ilgili Av. Avniye Tansuğ, Turk.Internet.com'da guzel bir yazi dizisi cikardi. Okumanizi tavsiye ederim.


Top
Menu