Kaplan Kore

Kaplan Kore

Yazdığım "Bu siteyi tanıdınız mı?" yazısına konu olan ve sizlerin "tanıyamadığı" site, Türkiye'nin en meşhur tepesinde bulunan bir kişinin/makamın websitesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı Websitesi.

Bu site, devlet kurumları arasında, belki de ziyaret açısından en az hit, ziyaretçi alan sitelerden biri olabilir fakat Cumhurbaşkanlığı gibi bir makamın sitesinin, ziyaretçi sayısına bakmadan, Türkiye'de önem verilen değerleri yansıtması gerekir. Eğer bu site, engelli vatandaşlar tarafından erişilemiyorsa, tasarım önem verilmeden emek harcanmadan imagemap adı verilen bir teknik ile oluşturuluyorsa, Türkiye'de ki bilişim teknolojilerinden, web deki son gelişmelerden yararlanmıyorsa, biz nasıl diğer kurum ve kuruluşlara, bizim sektörün Türkiye'de önemli bir yer aldığını/alacağını anlatabiliriz. T.C. Cumhurbaşkanlığı websitesi bir bakıma -Amerika'da en çok ziyaret edilen sitelerden biri olan, White House websitesine denk (işlev bakımından T.C. Başbakanlık websitesi White House'a denk ve T.C. Başbakanlık sitesi güncel bilgiler ile, ulaşılabilir websitesi ile bence Türkiye'de ki en bilgi verici devlet kuruluşu sitelerinden biri) ve böyle bir sitenin Türkiye'nin içinde tartışılan konular, bulunduğu yapılar ve gelişmeler konusunda bilgi verici ve yansıtıcı bir websitesi olması gerektiğine inanıyorum.

Kaplan Kore

Türkiye'de bugün 10 milyon İnternet kullanıcısı var. Bu yalnızca nüfusun yüzde 13'ü (Bu bilgi DİE'den alınmıştır). Türkiye, İnternet bağlantısının en ucuz olduğu ülkelerden biri (bu bilgi OECD'den alınmıştır). Bir başka ülke daha var bu ucuz İnternet ücretleri listesinde, o ülke ise Asya kaplanlarından biri olan Kore. Kore yapı olarak bize çok benzeyen bir ülke. Yaklaşık 50 milyon nüfuslu, geleneksel kültüre sahip, gelişmekte olan bir ülke. Kore'de İnternet kullanımı yaklaşık yüzde 60 ve bunun yarısı hızlı modem bağlantısı olan broadband ile sağlanıyor. Peki onların yaptığı ve bizim yapamadığımız ne var? Onların yaptıkları: bilişim teknolojilerine devletin büyük katkıda bulunması, yatırımlar yapması, kısacası bu işi çok ciddiye alması. Kore'de ki tüm ilköğretim okullarında İnternet bağlantısı var (dünyada birinciler), yalnızca öğrencilere İnternet hizmeti vermekle de kalmıyor her öğretmene bir bilgisayar kampanyasını başlatıyor 2000 yılında, kişi başına düşen en fazla broadband kullanıcısı (dünyada birinciler) yine Kore'de, yalnızca 2001 yılında bilişim teknolojileri eğitimi için harcadıkları rakam 10 milyon dolar, Kore'de askere gidenler, bilişim teknolojisi sertifikası alıp, bir meslek sahibi olarak evlerine dönüyor, e-Devlet konusunu 2000 yılında tartışmaya başladılar, gelecekte ki bilişim teknolojisi işgücü sıkıntısını gidermek için büyük paralar harcıyorlar. Kore bugün dünyada ki 5. en büyük İnternet marketine sahip. Ben, Türkiye bir Kore örneği çıkarsın demiyorum (zaten bu imkansız bu dönemde, bu çağda) ama en azından bilişim teknolojisini geliştirecek altyapıyı, yatırımları gerçekleştirsin ve destekleşin.

Peki Cumhurbaşkanı bunun neresinde?

Cumhurbaşkanlığı sitesi yalnızca bir sembol yukarıdaki anlattıklarım içinde. Zaten Türkiye'de ki görevi de o. Türkiye'nin sembolü olan bir makam muhafaza etmek. Cumhurbaşkanlığı websitesi ise Türkiye'deki günümüz bilişim teknolojisinden bir kesit. Eğer okumadıysanız, Levent Kızıltan'ın verdiği "Sektör Standartlarının Oluşturulması ve Yapılacak Düzenlemeler" sunumuna bir göz atın ve Türkiye'nin bilişim teknolojisi standartları oluşturma sürecinde, nerede olduğunu ve ne yapması gerektiğini daha iyi anlayın.Top
Menu