Web Standartlari 1

Web Standartlari 1

Bu yazi MMIstanbul'da 5 Nisan 2005 tarihinde, Zehra Doruk'un yardimlariyla, yeniden yayinlandi. Yaziyi buradan okuyabilirsiniz.

Biz, web tasarımcılar yeni yüzyılın bilgi savaşcılarıyız. Her gün daha fazla müşteri, daha fazla web kullanıcısı, hızlı bağlantı eksikligi, standart olmayan yeni internet tarayıcıları, kullanılabilirlik, erişebilirlik gibi sorunlar ile karşı karşıyayız. Müşteri daha hızlı web sayfaları istiyor, müşteri “ortaya şöyle yanar-döner” birşeyler istiyor, müşteri ne istediğini bilmiyor, müşteri her zaman “haklı” olduğunu biliyor ve istenenler bitmiyor. Her gün bilgi dağarcığına yeni teknolojiler ekleniyor biz tasarımcıların. Fonsuz webden, tablolu webe zaman ilerliyor ve şimdi yepyeni bir cephede savaşmak zorundayız: web standartları..

Web standartlari? O da ne ki acaba?

Her turlu endustiride standartlar mevcut. Araba yapimindan, ev yapimina; kimyasal urunlerin uretilmesinden, sac kesimine, bircok endustiri, bir takim standartları goz onunde tutuyor gunluk islerini yaparken. Web bu endustrilerden cok farkli degil. Web icinde de bir takim standartlar var ve bu standarlara web standartları adi veriliyor. Web standartları, değişik web cihazlarinin, web icinde sunulan bilgileri ayni sekilde kullanıcıya gostermesine yardim eden bir takim teknolojileri toplamina verilen isim. Web standartları sayesinde, sunulan bilgi, herkes tarafindan erişebilir hale geliyor. Onemli olan kullanıcınin internete nasil, ne ile baglandigi degil; neye, hangi bilgiye ulasmak istedigidir.

Bir dili konusurken, bir takim dil bilgisi kurallarina uymak zorundayiz. Web ulkesinde konusalan ana diller (X)HTML (Hypertext Markup Language) ve CSS (Cascading StyleSheets). Imla kilavuzu ise web standartları. Bu standartlar web tasarımcilarina bir sayfanin nasil kodlanmasi gerektigini gostermenin yani sira internet tarayicilarina bir sayfanin kullanıcıya nasil gorunmesi gerektigini soyleyen bir takim kurallari icinde barindiriyor. Bu standartlar sayesinde, biz web tasarımcilar, her turlu internet tarayicilari, internet kullanıcılari, web tasarım sirketleri, web sitesi isteyen musteriler ayni dili konusup birbirimizi anlayabiliyoruz.

Sunumun ve bilginin ayrilisi?

HTML, internet tarayicilarina, bir sayfanin değişik kisimlarinin nasil gosterilmesi gerektigini izah eden (baslik, paragraph vb.) ve icerigi (bilgi, metin vb.) sunan bir web dilidir. CSS ise internet tarayicilarina bir sayfanin nasil gorunmesinin gerektigini izah eden bir web teknolojisidir. Iste bu ayirima web standartları icinde "sunumun ve bilgini ayrilisi" deniyor. Yeni gelistirilen web standartları bu ayriminin yapilmasini onemle vurguluyor ve tesvik ediyor. Yani tablo icine gomulmus resimler, transparan 1x1'lik resimleri ve bilgi teknigini bir tarafa birakip, HTML ve CSS kullanarak bilginin ve sunumun ayrilmasi gerektigini ve gerekliligini bizlere anlatiyor web standartları.

Kim cikardi simdi bunu basimiza?

World Wide Web Consortium (W3C). W W W ile ilgili tüm alanlarda arastirmalari yöneten ve standartları gelistiren ticari kurumlar ve egitim kurumlarinin konsorsiyumu.

DEVAMI VAR :)


Top
Menu